50-İlk Kurşun-Son Kurşun
ilk kurşun-ali çetinkaya

Kurtuluş Savaşımızın bilinmezleri her alanda olduğu gibi ilk ve son kurşun konusunda da cehaletin dibindedir. Milli Mücadelenin simgesi olmuş faaliyetlere sözümüz yok ama diğerlerinin bilinmemesi acı vermektedir.

Son bölümde bu konudaki unutulmuş gerçekleri ve kahramanlarını hatırlamakta hatırlatmakta fayda var.

İLK KURŞUN

İlk kurşunla ilgili 3 olay vardır. Bana göre hepsi de kendi kategorisinde “ilk kurşun”dur.

İzmir-Hasan Tahsin-İlk Sivil Kurşunu

Her ne kadar İzmir’de 15 Mayıs 1919 günü kahramanca şehit olan Hasan Tahsin nam Osman Nevres’i Milli Mücadele’nin ateşini yakan ilk kurşunun sahibi olarak tanıyor ve simge olarak kabul ediyorsak da gerçek anlamda “ilk kurşun” bundan 6 ay öncedir. Ancak Osman Nevres’in kocaman yüreğiyle yaptığı kahramanlık asla ve asla küçümsenemez. Hele o kurşunun kıvılcımının değeri paha biçilmezdir. Saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Hatay/Dörtyol-Mehmet Çavuş-İlk Halk Direnişi Kurşunu

Fransızlar, İskenderun’u işgal edip Halep ve Adana’ya doğru yayılmaya başladılar. Fransızlar ve onlarla birlikte gelen Ermeni Lejyonu işgal bölgelerinde yağma ve katliamlara giriştiler. 11 Aralık 1918’de Pozantı Dörtyol’a girdiler.

Dörtyol’a bağlı Karakese köylüleri yağmalanma sırasının kendilerine geldiğini anlayınca köy yolunu taşlarla kapadılar, silahlandılar ve hazırlandılar. Mehmet Çavuş silahına doğrulttu ve tetiğe dokundu. En öndeki düşman askeri yere yıkıldı. İlk ateşte 15 düşman öldürüldü. Toparlanıp yeniden saldırdılar ama geçemediler. Çaresiz Dörtyol’a geri çekildiler. Karakese köylüleri de 10 şehit verdiler. 19 Aralık 1918.

Gerçek anlamda ilk kurşun, ilk direniş ve ilk zafer budur. Daha sonra Mehmet Çavuş güney cephemizdeki ilk Kuvayı Milliye olan Kara Hasan’ın çetesine girdi.

Balıkesir/Gömeç-Ali Çetinkaya-İlk Askeri Birlik Kurşunu

Ali Çetinkaya, Mondros Mütarekesi imzalandığında Ayvalık’ta 172.Alay Komutanıydı.

29 Mayıs 1919 tarihinde Yunanlıların Ayvalık’a çıkartması sırasında Saraydan “Bırakın çıksınlar” diye emir verilmesine rağmen emri dinlemedi ve Yunan askerlerine ateş açtı. Yunan askerleri bölgeden çekilmek zorunda kaldı. Düşmana askeri birliklerle açılan ilk ateş ve karşı koyma olarak kabul edilir ve direnişin başlangıcı sayılır.

ÇETİNKAYA soyadı Ayvalık’taki ilk direnişe ithafen Atatürk tarafından verildi.

Aynı zamanda, düşmanla ilk çatışmaların yaşandığı yerde, Balıkesir Gömeç ilçesi Karaağaç Köyünde, şehit olan yedi er için de bir şahitlik ve anıt vardır. 1939 yılında, Karaağaç köylüleri tarafından yaptırılmış ve Ali Çetinkaya tarafından açılmıştır.

Son Kurşun

SON KURŞUN

İzmir-Hükümet Binası-Yüzbaşı Şerafeddin Bey

Önceki bölümde hikâyesini anlattığımız Şerafeddin Bey’in İzmir’de Hükümet Binasına bayrağımızı asması “son kurşun” olmasa da Kurtuluş Savaşı’nın sonu, Zaferin kazanılması olarak simgeleşmiştir. Ancak çatışmalar bir hafta daha sürmüştür.

İzmir-Urla

9 Eylül günü İzmir’in işgalden kurtarılmasına rağmen halen etrafta oldukça fazla düşman birliği vardır. Narlıdere üzerinden Urla’ya doğru ilerleyen birliklerimiz Urla’yı 12 Eylül günü işgalden kurtarmış, düşmandan temizlemiştir. Bu çatışmalar sırasında özellikle İngiliz gemilerinin denizden toplarıyla müdahaleleri dikkat çekicidir.

Urla’nın kurtarılması görevi Yüzbaşı Kemal Beye verilir. 11 Eylül günü bugünkü İstihkam Okulunun olduğu yerde bulunan Abdullah Ağa Çiftliği civarında İngiliz gemilerinden yapılan topçu atışları yüzünden Yüzbaşı Kemal Bey ve seyisi Onbaşı Baki şehit olurlar. Birlik Urla’ya doğru devam eder ve görevini tamamlar. Şehitlerimiz Urla Yıldıztepe Şehitliğinde yatmaktadır.

Bandırma-Ayyıldıztepe

3 yıl süren Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşımızın son çatışması, son şehitleri ve son kurşunu Bandırma Ayyıldıztepe’de yaşanmıştır. Günümüzde burada görkemli bir şehitlik vardır. Elbette burada da ne anlattığı anlaşılmayan bir anıt yükselmektedir.

16 Eylül 1922 günü, artık Anadolu’nun herhangi bir noktasında bile tutunma umudu kalmayan düşman Bandırma halkından yakaladıklarını eski Haydar Çavuş Camisine doldurup katletmek üzere patlayıcılar yerleştirirler. Şehri de yakarak Erdek’te bekleyen gemilerle kaçmak üzere yola çıkarlar.

Düşmanı amansızca takip eden ordumuz Ayyıldıztepe’de nihayet yakalar. Yaşanan şiddetli çatışmalarda 61.Alay Komutanı Yarbay Vecihi Bey dahil 80 askerimiz şehit olmuştur. Düşman darmadağın edilmiş ve Bandırma 17 Eylül 1922 günü işgalden kurtarılmıştır.

 

İşgalden en son kurtarılan yer Edincik ve Erdek’tir. Ancak herhangi bir çatışma söz konusu olmamıştır.


Son Yazıları

2018.01.31 - 50-İlk Kurşun-Son Kurşun
2018.01.31 - 49-Yüzbaşı Şerafettin Bey
2018.01.31 - 48-Belkahve
2018.01.31 - 47-Manisa
2018.01.31 - 46-NİF
2018.01.31 - 45-Kurtulan Bayrak
2018.01.31 - 44-Nazmi Efe
2018.01.31 - 43-Sardes
2018.01.31 - 42-Bintepeler
2018.01.31 - 41-Adala

İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Bu makale 31.01.2018 03:00:27 tarihinde eklenmiş ve toplam kere okunmuştur.Okuyucu Yorumları